Açıkhava Reklamcılığında Dijitalleşme Dönemi

Reklam ve tanıtım, marka ve şirketler için büyük öneme sahiptir. Modernleşme sürecinde günümüz reklamcılığının temelleri 19. Yüzyılın sonlarında atılmış görünse de teknolojinin ilerlemesi ile reklam mecralarının büyük kısmının dijitalleşmesi de yeni reklam üretim modellerini ortaya çıkmasını devam ettiriyor.

Elbette dijitalleşen süreçte fikrin yola çıkışıyla yazım ve tasarım aşamaları sonrası sunumun gerçekleştiği mecralarında çeşitliliği bu endüstrinin kurallarını sürekli değiştiriyor.

İnternetin yaygınlaşması ve neredeyse elektrik kadar önem verilir bir ihtiyaç haline gelmesi farklı rekabet koşullarına da sebep oluyor.

Sürekli yenilenen reklam mecralarında analog bir çağın neredeyse tamamen ortadan kalmak üzere olduğu bir dönemdeyiz.

Elbette teknoloji ile beraber gelen bu yenilikler reklam verenlere önemli avantajlar sağlıyor.

Örneğin açıkhavanın baskılı board ve afiş ortamından dijital led ekranlara yerini bırakmaya başlaması ile operasyonel maliyetin azalması, daha çok mesajın aktarılabildiği buna rağmen zaman ve enerji tasarrufunun ön plana çıkması, sürdürülebilirliğin nispeten kolaylaştığı, daha kısa zamanda tek bir tuş ile çeşitliliği artan mesajların kolayca yayınlanabildiği networkler günümüzde daha çok ilgi çekmeye başladı.

Üstelik bu yeni sistemler sayesinde kağıt israfınıda ortadan kaldırıyor.

Açıkhava Alanlarının Dijitalleşmesi

Açıkhava, reklam sektörünün en eski uygulamalarından biridir. Reklam alanının, geleneksel mecrası olarak bilinen Açıkhava alanları, dijitalleşme konusunda daha etkili ve verimli olarak, diğer reklam alanlarının önüne geçti.

Verilmek istenilen mesajların veya tanıtılmak istenilen ürün ve hizmetlerin, daha çekici ve daha efektif olarak verilmesi tabi ki bu noktada önemli bir rol oynamaktadır.

Daha dikkat çekici ve istenilen mesajın direkt olarak verilmesi, etki ve verimi arttırdığı için oldukça talep gören bir alan haline geldi.

Taleplerin artması ve tercihlerde ön sıralarda olmasından dolayı, Açıkhava reklam alanları hızla dijitalleşmeye başladı.

Açıkhava Mecrasında Dijitalleşmenin Avantajları

Analog sistemden dijital sisteme geçen Açıkhava reklam alanları, değişimi ile birlikte birçok avantajı beraberinde getirdi.

Daha önce kullanılan sistemde, billboardlara asılan reklam afişleri yerine dijital ekranların olması daha çevreci bir uygulama olmasını sağladı. Ve daha çevreci olmasının yanı sıra, eski sistemde asılan afişlerin baskı, yapıştırma ve sonrasında geri çıkarma gibi ekstra maliyetlerini de ortadan kaldırdı.

Analog sistemde, vermek istediğiniz reklam için tasarım, baskı ve afişlerin asılması oldukça zaman almaktaydı. Şimdi kurulan dijital ekranlar ile istediğiniz reklamı, en kısa zamanda yayınlayabilirsiniz.

Eski sistemde yapmak istediğiniz değişlikler size ayrıca maliyet oluşturmakla birlikte zaman almaktaydı. Daha hızlı bir sistem olan dijital ekranlar, programatik bir sistem oldukları için reklamınızı istediğiniz zaman kolay ve hızlı bir şekilde değişebilirsiniz.

Etkileri Ve Verimliliği

Açıkhava reklam araçlarının dijitalleşmesi ile verilmek istenilen mesaj daha efektif bir biçimde verildiği için kolaylıkla dikkat çekmekte. Bu nedenle, reklamlarınız daha etkili şekilde kitleye ulaşabilmekte.

Dijital ekranlarda verilen reklamlar, daha harekete geçiren ve merak hissi oluşturan etkiye sahiptir.

Dijitalleşen Açıkhava alanları, güncel bir hizmet sunmakta, bu nedenle sürekli akılda kalıcı ve yenilikçi bir profil oluşturur.

Yorum